Film & Literatură iluminată

William Blake

"Pentru că omul nu trăieşte numai cu hrană, eu voi trăi deşi ar trebui să vreau şi pâine.

Victor Hugo

"Adevărata diviziune a umanității este aceasta: cea luminosă și cea întunecată ...

William Shakespeare

"Puţini sunt cei care realizează cât de mult ar trebui să cunoască, ca să-şi dea seama cât de puţin cunosc." William Shakespeare

Walt Disney

"Viața este compusă din lumini și umbre, și ar fi mincinos, mieros dar nesincer, dacă am încerca să ne prefacem că nu au fost umbre.

J. R. R. Tolkien

"Treaba neîncepută ia cel mai mult timp să fie isprăvită." J.R.R. Tolkien

C.S. Lewis

"Fii sigur că ascunzişurile persoanei tale nu sunt o taină pentru El; şi într-o bună zi vor înceta să fie şi pentru tine o taină.

Rabindranath Tagore

"Când un suflet omenesc trage cortina grea a eului şi stă faţă-n faţă cu iubirea veşnică e ca şi când l-ar privi pe Maestru creând o lume.

Charlie Chaplin

“Fă-ţi griji pentru conştiinţa ta, nu pentru reputaţia ta. Conştiinţa este ceea ce eşti tu, reputaţia este ceea ce gândesc ceilalţi despre tine.

Steven Spielberg

"Nu există nici o modalitate mai bună de a testa o persoană decât să-l pui în mijlocul unui război. Asta va arăta în mod sigur despre ce fel de caracter este vorba." Steven Spielberg

Lev Tolstoi

"Prezentul este acel moment din afara timpului care uneşte trecutul cu viitorul. În acest prezent pot face apel la conştiinţă pentru ca momentul să devină real.

Antoine de Saint Exupery

"Putem vedea aşa cum trebuie numai cu inima, ceea ce este esențial este invizibil pentru ochi." Antoine De Saint-Exupery

Mircea Eliade

„Calea spre "înțelepciune" sau spre "libertate" este calea spre ființa voastră interioară. Aceasta este cea mai simplă definiție a metafizicii.” Mircea Eliade